Odvody za nový rok sa opäť zvyšujú a my sme sa rozhodli vám v krátkosti spísať ich aktuálnu výšku. Nikto nebude nadšení, no nič iné sme čakať ani nemohli. Myslíte si, že niekedy príde čas, kedy sa odvody znížia?

Zdravotka

Odvody do zdravotnej poisťovne sa tento rok zvýšili z 63,84 € na viac ako 66,75 €. Zdá sa, že ide LEN o tri eurá mesačne. Ročne vám to však spraví 36 eur. Do úvahy berte aj to, že ďalší rok sa zvýšia možno aj o 5 eur.

Sociálka

Tá sa tento rok zvýšila o takmer 7 eur. TO už ročne spraví o 80 eur vyššie výdavky na podnikanie. Spolu za sociálku a zdravotku v roku 2019 zaplatíte mesačne okolo 230 a t v prípade, že máte minimálne odvody.

Opätovné zvýšenie

Stále sa bavíme len o minimálnych odvodoch. Ak máte ako živnostník trochu viac šťastia a viac zarobíte, poisťovne vás ozbíjajú o viac eur. Niektorí živnostníci majú mesačné odvody dohromady na úrovni aj 500-600 eur. To už je celkom slušný plat v čistom.

Porovnanie so zahraničím

Dane a odvody v zahranićí sú často vyššie ako u nás. Ľudia však lepšie zarobia a za svoje odvody dostanú lepšie služby. Napríklad také, že si do nemocnice nemusia nosiť vlastné mydlo a toaletný papier. Kam teda idú naše odvody?

Kde je strop?

Aspoň že naše dane nestúpajú (zatiaľ). Všetci nám tvrdia, že ekonomike sa darí, no odvody nám stále len stúpajú. Musíme asi len počkať, kedy konečne príde ten zlom a odvody sa aspoň stabilizujú.

Komentáre