Živnostníci, malé, stredné, či veľké firmy. Takmer každý subjekt, ktorý sa aktívne podieľa na trhu, potrebuje riešiť svoje účtovníctvo. To zahŕňa nielen vystavovanie a prijímanie faktúr, ale aj mzdovú podporu, či podávanie daňových priznaní. A ako si účtovníctvo riešite vy?

Veľká firma uživí vlastné účtovné oddelenie

Pozrime sa na to z hľadiska veľkosti a množstva zamestnancov. Ak ide o spoločnosť, ktorá zamestnáva tisícky zamestnancov a zaoberá sa napríklad výstavbou alebo výrobou, zrejme jej nepostačia dve externé účtovníčky. Prijímanie faktúr od nespočetného množstva dodávateľov úplne bez problémov zamestná tím niekoľkých desiatok pracovníkov hovoriacich rôznymi rečami. A na výrobu a objednávky firma potrebuje ďalšie stovky až tisícky ľudí. Kto by práve mzdy spracovával lepšie, než vlastné oddelenie skúsených personalistov, ktoré má so zamestnancami každodenný kontakt? Nájdu sa však aj také spoločnosti, ktoré zamestnávajú externé účtovné firmy na vonkajšiu kontrolu, aby tak aspoň čiastočne preniesli zodpovednosť za účtovníctvo aj mimo spoločnosť.

Stredná firma si môže vyberať

Stredne veľká spoločnosť si môže najlepšie vyberať. Oplatí sa jej tak skromný tím účtovníčok a personalistiek, ako aj spolupráca s externou účtovníckou spoločnosťou. Je už len na nich, aká forma spravovania financií im bude najviac vyhovovať.

Malá spoločnosť

V spoločnosti, ktorá zamestnáva len zo desať či dvadsať zamestnancov má už rozhodovanie trochu ťažšie. Vlastná účtovníčka zrejme “zhltne” podobný (alebo aj väčší) obnos peňazí, ako spolupráca s externou účtovníčkou. Je však jednoduchšie uhradiť len faktúru – vtedy netreba hradiť ďalšie zbytočné odvody za zamestnanca. Mať však svoju vlastnú účtovníčku vždy poruke a zadávať jej konkrétne úlohy takpovediac “od stola”, môže byť však na nezaplatenie. V malých spoločnostiach sa však oplatí preniesť zodpovednosť za účtovníctvo mimo spoločnosť a žiť si pokojným životom takmer bez starostí.

Komentáre