V živote sa okrem nedoplatkov stretneme aj s preplatkami. Jedným z nich môže byť aj preplatok na zdravotnom poistení. Ako SZČO si platíte zdravotné poistenie sami, no stačí, ak ste boli mesiac zamestnaní a už máte na účte preplatok. Je dôvod na radosť?

Preplatok vám vznikne ľahko

Preplatok na účte zdravotnej poisťovne môže vzniknúť jednoducho. Okrem krátkeho zamestnania, počas ktorého za vás aj zamestnávateľ platil odvody, sa môže napríklad stať, že odvádzate viac, alebo že ste omylom zadali jednu platbu navyše.

Zdania vám ho

Ak máte na účte 100 eur preplatok, vrátia vám len 80. Je to choré? Samozrejme. Opýtajte sa na to svojej účtovníčky alebo priamo zamestnancov zdravotnej poisťovne na dispečingu. Všetci vám povedia, že ide o nezmyselný, ale stály platný zákon.

Musíte si zažiadať o vyúčtovanie

Ak chcete, aby vám vrátili plnú výšku preplatku, musíte si požiadať o jeho vyúčtovanie ešte v januári. Skúsená účtovníčka vám s tým dokáže určite pomôcť, no odporúčame vám neodkladať to a dobre sa informovať o celom postupe vrátenia preplatku v plnej výške.

Peniaze patri vám

Predstavte si, že si na pobočke zdravotnej poisťovne zabudnete peňaženku, v ktorej máte 100 eur. Samozrejme, že ju tam nájdu, kontaktujú vás, vy si po ňu prídete, no vrátili by vám len 80. Je to hlúposť? Samozrejme. Peniaze z preplatku patria vám, ich zdanenie je nezmyselné.

Preddavky sa opäť zvyšujú

Aj tento rok sa dočkáme zvýšenia preddavkov za zdravotné poistenie. Opäť to bude približne o tri eurá. Ide, samozrejme, o minimálne preddavky, ktoré platia živnostníci s menším príjmom. Takmer 70 eur je už však celkom veľký výdavok pre každého.

Komentáre