Produktivita. V posledných rokov veľmi frekventované slovo, ktoré je témou mnohých motivačných kníh, videí a kurzov. Každý rieši, ako zvýšiť svoju produktivitu a spraviť za rovnaký čas viac. Prípadne jej ďalšiu formu – ako ostať sústredený na prácu a nerozptyľovať sa. V tomto článku sa budeme venovať práve tejto forme. Prinášame vám niekoľko tipov, ako sa nenechať vyrušovať a ostať sústredený.

 

V prvom rade si upracte pracovný stôl

Pracovné prostredie má veľký vplyv na náš pracovný výkon. Sú ľudia, ktorým vyhovuje chaos a ľudia, ktorí potrebujú k výkonu čisté a upratané prostredie. Do ktorej kategórie sa radíte vy? Je faktom, že väčšina ľudí potrebuje zorganizovaný pracovný stôl a poriadok. Preto na ceste za svojou produktivitou začnite tým, že si svoj pracovný stôl konečne upracete, odstránite z neho to, čo nepotrebujete ku prác, a zvyšné veci vytriedite podľa použitia. Mali by ste získať väčší priestor aj lepší pocit. Ak pracujete z domu, mali by ste podrobiť upratovaniu celý byt.

Vypnite všetky notifikácie aj zvuk na telefóne

Hoci sú smartfóny skvelými pomocníkmi, naučili nás byť stále v strehu, čo pre našu sústredenosť nie je veľmi vhodné. Každá notifikácia či smska nás vytrhne z nášho workflowu a potom sa naspäť dostávame aj niekoľko minút, čo nie je veľmi efektívne, ani produktívne. Preto predtým, než začnete pracovať, vypnite všetky notifikácie na telefóne. Ideálne by bolo, ak by ste si na telefóne úplne vypli internet a nechali len možnosť prijímať hovory a správy.

Prácu si časovo vyhraďte

Ako funguje váš pracovný deň? Ak sa ráno vstanete, niečo pracovné spravíte, potom idete na obed a kávu s kamarátom, potom sa znova venujete práci, priateľke a vo večerných hodinách znova práci, nečakajte, že budete produktívny. Možno sa môžete pochváliť tým, že cez deň robíte to, na čo máte práve chuť, vaša produktivita a aj osobný život tým trpí. Ideálne je vyhradiť si niekoľko hodín na prácu tak, aby boli súvislé a po skončení vašej pracovnej doby môžete pustiť prácu z hlavy a venovať sa tomu, čo vás baví.

Komentáre