Káva je niečo, bez čoho si začiatok dňa ani nevieme predstaviť. Či už je to o zvyku alebo potrebujeme kávu na prebratie, nemali by sme to s množstvom preháňať, hlavne v lete. Väčšina z nás si doprajte viac ako jednu kávu denne, niektorí ľudia rovno päť šálok, čo už nie je veľmi zdravé. Prečo by sme si mali predovšetkým v lete dávať pozor na množstvo kávy, ktoré vypijeme?

 

Kávou nevedomky zaháňame smäd

Hlavne tí z nás, ktorí veľmi nedbajú na pitný režim, si často pomýlia chuť na kávu so smädom. Že sa vám to zdá nemožné? Ak nemáte vypestovaný zvyk pravidelne vypiť aspoň pohár vody, ale za to kávu pijete viackrát denne, je možné, že ste zvyknutý kávou hasiť aj smäd, čo je veľmi nezdravé, ale aj nebezpečné. Naplánujte si, že si dáte kávu ráno, na obed a po príchode z práce domov. Medzi tým vás aplikácia každú hodinu upozorní, že by ste mali vypiť pohár vody. Uvidíte, že váš zvyk piť kávu päťkrát denne bol naozaj len ZVYK, nie potreba.

Káva odvodňuje

Hoci dve – tri šálky kávy denne sú podľa lekárov vhodné a dokonca aj zdravé, mali by sme kávu vyvážiť vodou, a to v pomere 1:2 – na šálku kávy dva poháre vody. Káva okrem pozitívnych vlastností má jednú negatívnu, totižto odvodňuje telo. Následkom toho ste dehydrovaný, malátny, točí sa vám hlava a máte pocit, ze vám odchádza energie. Preto nezabúdajte na to, že po každej kávičke by ste mali vypiť aspoň dva poháre vody. Myslite na to, že vodu treba piť nielen po káve, ale priebežne počas celého dňa.

Káva zvyšuje krvný tlak

To, že káva zvyšuje krvný tlak je pozitívna, ale aj negatívna informácia. Pre niekoho, kto má nízky krvný tlak, je káva zázrak, ktorý ho podľa potreby v priebehu dňa preberie. Ak ste opačný prípad a mávate vysoký tlak, mali by ste množstvo kávy zvážiť, aby ste si naopak neuškodili.

20

Komentáre