Všetci milujeme leto a teplo. Avšak naša koža nie je nadšená z toho, že ju celé dni vystavujeme slnku. Ak sa nestaráte o svoju pokožku, koledujete si o skutočný problém. Tým najhorším môže byť aj rakovina kože, ktorá vôbec nie je taká zriedkavá, ako by sa mohlo zdať. Ako sa účinne chrániť pred slnkom a čo robiť, ak sme sa už spálili?

 

Ochráňte vašu kožu vhodným opaľovacím krémom

Vždy je jednoduchšia prevencia ako riešenie vzniknutých problémov. Preto myslite na ochranu kože ešte predtým, ako sa vyberiete na slnko. Medzi vašu základnú výbavu by mal patriť kvalitný opaľovací krém s ochranným faktorom aspoň 20, ktorý predĺži schopnosť ochrany pokožky pred slnkom. Ak chcete mať skutočnú istotu, vyberte si opaľovací krém z lekárne. Tieto krémy sú prísne dermatologicky testované a zaručia vám, že vaša pokožka bude skutočne chránená. Avšak nestačí sa natrieť len raz denne. Ak vás čaká dlhý pobyt na slnku, opakovane sa po niekoľkých hodinách natrite hrubou vrstvou.

Ochranu poskytne aj oblečenie

Okrem kvalitného opaľovacieho krému vám ochranu poskytne aj samotné oblečenie. Na slnku sa pravidelne chráňte pokrývkou hlavy – či už v podobe šiltovky alebo šatky. Zároveň vás ochráni aj pred nepríjemným úpalom, ktorý vám môže spôsobiť skutočné ťažkosti. Ak si na vašich ramenách všimnete, že sú už trochu začervenané, mali by ste zvoliť oblečenie, ktoré ich zakryje. Vhodnou voľbou sú tričká s rukávom.

Čo robiť, ak ste sa už spálili

Niekedy zanedbáme ochranu pred slnkom a naša pokožka sa nepríjemne spáli, čo môže byť veľmi bolestivé, zvlášť vtedy, ak sa vám začnú tvoriť pľuzgiere a pokožka v podstate hnisá. Nenatierajte spálenú pokožku smotanou ani maslom, ako sa často chybne odporúča. Pokožku umyte vlažnou vodou a použite špeciálne prípravky s obsahom bepanthenolu, ktorý pokožku upokojí. Na trhu sú väčšinou v podobe sprejov, ktoré by ste mali pravidelne nanášať na pokožku až do úplného vyliečenia. Ak sa stav zhorší, bezprostredne vyhľadajte lekársku pomoc.

Komentáre