Sneh už opadol a príroda sa pomaly zobúdza do jari. Podobne sa zobúdzajú aj naše záhrady a chatky, ktoré sú však po zime často v dezolátnom stave. Na čo všetko treba myslieť po dlhodobej návšteve vašej chaty?  

Myši musia preč

Ako prvé si po príchode do vašej chatky všímajte kôpky od myší. Ak sa nejaké pohybujú vnútri, znamená to dve veci. Treba ich humánne zneškodniť a treba zistiť, kadiaľ sa dostali dnu a to miesto vo vašej záhradnej chatke opraviť.  

Znovu navozte vybavenie

Chatky a záhradné domčeky sú najmä v zime často cieľom zlodejov a bezdomovcov, ktorí vedia, že sú opustené a snažia sa z nich vyniesť veci na predaj alebo sa jednoducho len schovať pred mrazom. Alarmy sú zbytočné a jediné, čo vám pomôže, je na jeseň odniesť všetko cenné a nechať chatku odomknutú. Teraz je čas navoziť veci naspäť.

Opravte nevyhnutné škody

Dážď, vietor a sneh dokážu napáchať naozaj veľa zlého. Oprava strechy, rozbitého okna, ale aj vylomených dverí od bezdomovcov by na seba nemala čakať dlho. Skontrolujte aj to, či vám náhodou chatku niekde nevytopilo a či niekde nie je vlhkosť.

Skontrolujte funkčnosť rozvodov

Nepraskli v zime vodovodné trubky? Nepretrhlo sa niekde elektrické vedenie, ktoré by mohlo spôsobiť požiar? Predtým, než začnete chatku opäť naplno využívať, skontrolujte všetky dôležité rozvody elektriny, vody, a prípadne aj plynu.  

Doprajte drevu hýčkanie a opateru

Všetky drevené prvky na vašej chate (fasáda, lavičky, plot, strecha, altánok) potrebujú pred zimou, ale aj po zime údržbu. Kúpte kvalitný olej alebo lak na drevo, vezmite do ruky štetce a hor sa do ošetrovania dreva. Za deň máte všetko hotové a drevo vám bude slúžiť dlhšie.

Komentáre