Zimný semester 2018/2019 sa nezadržateľne blíži. Študenti sa pomaly zobúdzajú zo svojho zimného spánku a tí, ktorí vstupujú do záverečných ročníkov, sa opäť dostávajú do kolotoča okolo svojej záverečnej práce.

Prečo začať hneď v septembri

Nečakajte na začiatok semestra. Vlastne nečakajte ani na september. Začnite hneď teraz! Veľkým problémom môže byť nedostatok materiálov v knižnici a nedostatok času na štúdium popri písaní záverečnej práce. Ak píšete ešte len bakalárku a ste na dennom štúdiu nemusíte sa báť štátnic, no o to viac si dajú pri obhajobe pozor práve na kvalitu vašej záverečnej práce.

Zháňanie podkladov

Preplnená knižnica a len jedny voľné skriptá. Kniha pre diplomovku len v maďarčine s jediným exemplárom na Slovensku. Učitelia si občas vymyslia takéto podpásovky na študentov a tým pádom im pekne znepríjemnia vypracovanie ich záverečnej práce. Ak si však podklady začnete zháňať ešte v lete podobným situáciám sa vyhnete.

Energia vášho školiteľa

Na začiatku semestra má školiteľ dostatok energie venovať sa svojim zverencom. Postupom času však jeho schopnosť absorbovať otázky od všetkých budúcich bakalárov a magistrov a odpovedať na ne jednoducho klesá. Strávte s ním čas skôr, než ho vaši spolužiaci vyždímajú a nebude mať na vás absolútne žiadnu energiu.

Dostatok času na terénny výskum

Venujte vašej záverečnej práci čas už teraz a vybavte si terénny výskum, laboratórny testy alebo vyplňte dotazníky skôr, ako príde do hlavného mesta nával študentov. Viac ochoty nájdete aj na úradoch a všetci sa s vami budú baviť ochotnejšie teraz, než počas zimy.

Semináre bez starostí

Semináre respektíve cvičenia k diplomovej práci pre vás nebudú žiadnym problémom, pretože budete pripravení vždy v dostatočnom predstihu a vždy môžete školiteľom a spolužiakom odprezentovať niečo nové.

Komentáre