Problémy s plodnosťou nemajú len ženy. Čoraz častejšie sa týkajú aj mužov. Táto téma býva veľmi chúlostivá, ale pre mužov je to predsa len o niečo náročnejšie. Či už sa vysporiadať s vyšetrením alebo s myšlienkou, že majú problém. Čo môže byť dôvodom mužskej neplodnosti?

 

Nezdravý životný štýl

Pod nezdravým životným štýlom sa môže skrývať hocičo. Od nezdravého stravovania, málo pohybu, sedavého zamestnania. Výsledkom môže byť zlý spermiogram a problémy s počatím. Preto ak plánujete dieťa a už sa vám nejakú dobu nedarí, upravte stravovanie, zaraďte do jedálnička viac ovocia, zeleniny a mliečných výrobkov. Nezabúdajte na pohyb a začnite športovať aspoň 3x týždenne. Vysedávanie v práci za počítačom vyvážte aktívnym využitím voľného času.

Obtiahnuté nohavice a mobil vo vrecku

Obtiahnuté nohavice sú doslova smrť pre mužskú plodnosť. Semenníky sa prehrievajú a to ničí spermie a ich kvalitu. Ruka v ruke s nimi ide mobil vo vrecku nohavíc. Podľa amerických výskumov mobil vysiela vlny, ktoré taktiež škodia kvalite spermií a ich tvorbe. Preto keď budete nabudúce nakupovať, vyhnite sa módnym slim nohaviciam a zvoľne voľnejší strih a voľnejšie boxerky.

Vedci dlho nevedeli potvrdiť túto teóriu. Medzičasom však vyrástla generácia mužov, ktorí vyrastali s mobilnými telefónmi a podľa prieskumov sa potvrdil kauzálny vplyv mobilu vo vrecku a mužskou plodnosťou.

Práca a stres

Vyššie riziko neplodnosti majú aj muži, ktorí pracujú s pesticídmi, olovom ortuťou alebo anastéziologickými plynmi. Tiež muži, ktoré pracujú s elektrikou. Ešte sa netešte, ak nepatríte do tejto kategórie. Veľkým rizikom je aj pretrvávajúci stres a vysoké nervové vypätie. Preto trochu zvoľnite, myslíte pozitívne a sem tam (ak to situácia dovoľuje), doprajte si úplny odpočinok od práce. Vezmite svoju partnerku na víkendový pobyt, napríklad na wellness. Obaja si skvele oddýchnete a načerpáte nové sily. Možno sa vám to už konečne podarí.

Komentáre