Veľa športovcov pri loptových hrách pozerá najmä na kvalitu oblečenia a športového vybavenia, na povrch, na ktorom hrajú, na ochranné prvky a na to, či Slnko svieti od chrbta alebo pred očami. Na niečo také, ako je kvalita lopty, však zabúdajú. My sa na to dnes pozrieme.

Materiál je rozhodujúci

Koža, umelá hmota, guma, syntetická koža, či dokonca rôzne typy látky. Lopty sa vyrábajú naozaj z mnohých materiálov. Pri väčšine druhov lôpt je práve tá kožená asi najšťastnejším výberom, pretože práve tie vydržia najhrubšie zaobchádzanie, vodu a odreniny aj dlhé roky. S takou loptou si skôr či neskôr vybudujete citový vzťah.

Technológia výroby

Ručne šité lopty sú pravdaže hodnotnejšie, váženejšie, a teda aj drahšie. Niektoré lopty strieľajú z výrobných liniek ako na bežiacom páse, iné zrejú a ich výrob trvá dlhšie. V tomto prípade odporúčame staviť na konkrétne značky výrobcov lôpt a ušetriť si tak nervy s výberom. Prémiovejšie značky používajú lepšiu technológiu výroby.

Začína fučať?

Ak sa vám zdá, že lopta vám po každej hre mäkne, niečo nie je v poriadku. V prípade lacnejších lôpt z podradných materiálov je verdikt jasný. V prípade drahších môžete požiadať o jej opravu alebo výmenu. Každopádne, každá lopta má svoju životnosť, a po nejakej dobe slúži už len ako spomienka na detstvo.

Keď nelieta ako má

Váha lopty je rozhodujúca pri tom, ako sa lopta správa vo vzduchu. Keď do nej kopnete a ledva sa odlepí od zeme (a vy skáčete na jednej nohe s grimasou preč), lopta je príliš ťažká. Ak ju naopak skoro unáša vietor, mali by ste uvažovať o ťažšej.

S dobrou loptou je kvalitnejší tréning

Prečo je dôležité dbať na výber lopty? Pretože s kvalitnou loptou môže byť kvalitnejší aj váš tréning, čo nakoniec zužitkujete priamo v hre proti súperom. V tomto prípade sa zlá lopta nerovná “ťažko na cvičisku”.

Komentáre