Prostata je malý a záludný orgán, ktorý aktívne ohrozuje zdravie všetkých mužov. V mladom veku o ňom ani nevieme, no po tridsiatke o sebe dá občas vedieť a po štyridsiatke začína byť nebezpečný. Čo by sme mali o ňom vedieť a na čo si musíme dávať pozor?

Pozor na sedenie

Neustále sedenie je jedným z prvých katalyzátorov, ktoré môžu negatívne pôsobiť na zdravie našej prostaty. Sústavný tlak a nezdravé polohy dokážu zapríčiniť dlhotrvajúce problémy, ktoré začínajú nevinne – napríklad problémom s močením.

Chlad je vašim nepriateľom

Pri sedení si najviac dávajte pozor na studené povrchy. Žiadna lavička v parku, ani oceľová lavica u lekára. Nebezpečná je aj koža a autosedačky vo všeobecne v zime. Prostata ľahko prechladne, dostane sa do nej zápal a problém je na svete. Ak môžete, noste vždy termoprádlo a vyhrievané sedačky v aute tiež nie sú na zahodenie.

S alkoholom a cigaretami opatrne

Okrem toho, že sú tabakové výrobky silným karcinogénom, na prostatu nevplýva pozitívne ani väčšie množstvá alkoholu. V tomto smere je však diskutabilné pitie piva, ktoré má vraj v malých množstvách pomáhať funkcii obličiek a pozitívne vplývať na zdravie prostaty. Bez klinických testov však toto tvrdenie nie je vierohodné.  

Všímajte si prvé príznaky

Bolestivé a časté močenie, problém vymočiť sa, zväčšená a bolestivá prostata sú určite príznaky, s ktorými by ste mali bezodkladne utekať k doktorovi. V neskorších štádiách vás môže budiť aj nočná potreba ísť na WC alebo úniky moču.

Pravidelné testy sú istota

Pri akomkoľvek príznaku neodkladajte návštevu lekára. Vo väčšine prípadov ide len o planý poplach, napríklad zápal alebo prechladnutie. Ak sa však nevyliečia včas, môžu prerásť do väčších problémov, ktoré často končia zdĺhavou liečbou. Najjednoduchšia cesta je pravidelná prehliadka u mužov po 35 roku života.

Komentáre