Páčia sa ti zbrane a chcel by si jednu vlastniť? Nie je to úplne jednoduché, no ak si odhodlaný preskákať desiatky legislatívnych prekážok a investovať nejaké peniaze, môžeš mať vlastnú zbraň už čoskoro. Postup je približne nasledovný:

Výber skupiny

Na začiatok si musíš ujasniť, aký typ zbrojného preukazu vlastne chceš. Chceš zbraň nosiť na obranu? Chceš ju mať doma na obranu? Chceš ju na výkon povolania, napríklad SBS? Alebo chceš zbraň na športovú streľbu? Možno patríš medzi poľovníkov a možno chceš zbraň len na zberateľské účely. Od toho sa odvíja skupiny zbrojného preukazu, o ktorý budeš žiadať.

Lekárske vyšetrenia

Aby si mohol mať zbrojný preukaz a byť držiteľom zbrane, musíš absolvovať lekárske vyšetrenia u dvoch lekárov. Prvým bude tvoj obvodný, ktorý vyšetrí zrak, sluch, motorické funkcie a iné zdravotné aspekty. Neskôr navštíviš zase psychológa, u ktorého absolvuješ psychotesty. S obidvomi potvrdeniami sa môžeš vydať k policajtom.

Podanie žiadosti

Pri podaní žiadosti okrem zaplatenia kolkov a odovzdania oboch lekárskych posudkov okrem iného musíš odovzdať aj žiadosť, v ktorej je zdôvodnené, prečo žiadaš o zbrojný preukaz. Priprav sa, že tvoju žiadosť môžu policajti rovno zamietnuť.

Kurz

Ešte predtým, než ťa polícia pozve na skúšky, odporúčame ti absolvovať niektorý z kurzov, kde sa naučíš manipulovať so zbraňou. Na Slovensku je veľa agentúr, ktoré takéto kurzy ponúkajú. Je len na tebe, ktorý si vyberieš. Okrem toho sa musíš začať učiť zákony, najmä ten o zbraniach a strelive.

Skúška

V deň skúšky zaplatíš ďalšie kolky a budeš vyskúšaný z niekoľkých okruhov, podobne, ako na maturite pre komisiou polície, prokuratúry a lekára. Ak skúšky zvládneš, približne do týždňa ti vydajú zbrojný preukaz. Potom si stačí už len vybaviť nákupné povolenie a vybrať si svoju prvú strelnú zbraň.

Komentáre