Rozhodli ste sa stavať dom a zasekli ste sa hneď pri stavebnom povolení? Prečítajte si, čo všetko na stavebné povolenie potrebujete a koľko času a peňazí vás to bude stáť. Na čo si všetko si musíte dať pozor? 

Predstava o bývaní 

Predtým, než sa vôbec pustíte do nejakého vybavovania stavebného povolenia. Musíte mať jasnú predstavu o tom, aké bývanie vlastne hľadáte. Máte už vybraté, či chcete murovaný alebo montovaný dom? A koľko poschodí by mal mať? 

Projekt na stavebné povolenie 

Budete potrebovať minimálne projekt na stavebné povolenie, v ktorom budú zakreslené všetky potrebné siete, dispozícia, uloženie domu na pozemku, napojenie na hlavnú cestu a podobne.  

Vyňatie poľnohospodárskej pôdy 

Ak máte vašu parcelu vedenú ako poľnohospodársku pôdu, musíte z nej vyňať časť, na ktorej chcete stavať. Odporúčame vyňať viac metrov štvorcových v prípade, že budete chcieť v budúcnosti napríklad pristavať garáž. 

Vyjadrenie dotknutých osôb 

Ako ďalšie budete potrebovať vyjadrenie všetkých dotknutých osôb. Operátori, pamiatkari, životné prostredie, doprava, ale aj susedia. Všetci sa musia vyjadriť k tomu, či na parcele môžete alebo nemôžete stavať. 

Koľko času si vyhradiť? 

Ak ste nezamestnaní, môže sa vám podariť vybaviť všetky veci do 3 mesiacov. Ak nie, rátajte minimálne pol roka. Ak si zaplatíte firmu, ktorá všetko bude riešiť za vás a vám len nosiť papiere na podpis, čas závisí od ich šikovnosti. 

Komentáre