Máte doma radiátory, ktoré by už potrebovali riadnu inováciu, no nemáte dostatočné financie a ani možnosť ich výmeny? Najmä v bytovkách môže byť výmena radiátorov problémová, obzvlášť v chladnejších obdobiach. Poďme sa spoločne pozrieť, ako im môžete vdýchnuť nový život aj bez výmeny.

Správny brúsny papier

Staré radiátory sú pravdepodobne žlté, s olúpanou farbou a na niektorých miestach aj hrdzavé. Potrebujeme z nich dať dol všetko, čo na ne nepatrí. Vezmite si na to kvalitný brúsny papier, na ústa si hoďte respirátor a dajte dole všetky zbytky farby a hrzde. Na holý kov sa bude výrazne jednoduchšie nanášať farba.

Vhodná farba

Nechajte si poradiť v najbližšom obchode s farbami a lakmi. Jednotlivé farby sú rozdielne aj podľa toho, do akej teploty nezačnú z radiátora zliezať. Nezabudnite radiátor natrieť najprv základnou a až potom skutočnou farbou. Pri výbere farby však neexperimentujte, vyberte jednoducho to najbelšiu bielu, akú zoženiete.

Nemôžete nájsť správne hlavice?

Nájsť náhradnú termostatickú hlavicu môže byť trochu problém. Radiátorové ventily nie sú ako zárubne, ktoré sú takmer v celej Európe unifikované. Na trhu sú desiatky rôznych výrobcov, z ktorých každý používa vlastný typ ventilu. Ak sa vám teda stane, že náhradnú hlavicu nenájdete, nemusíte si z toho robiť ťažkú hlavu.

Vymeňte celý ventil

Druhým riešením je vymeniť celý ventil. Tým pádom aj celé to téčko, kadiaľ tečie voda. Tu sa už však vraciame k problému, že budete musieť odstaviť vodu v celej bytovke a susedia z toho asi dvakrát nadšení nebudú.

Tip na záver

Ak je stará hlavica funkčná, dajte jej nový kabát. Natriete ju bielou farbou a nakreslite na ňu fixou a pravítkom nové (napríklad rímske) číslice. Máte to zadarmo, funkčné a bez zbytočných opletačiek s celým vchodom. Hlavice bude vyzerať ako nová a splní funkciu úplne rovnako, ako nová za desiatky eur.

Komentáre