Píšete vašu záverečnú prácu a neviete sa vymotať z niektorých pasáží? Nebojte sa, nepatríte medzi prvých a rozhodne ani medzi posledných študentov. Každý máva občas problém s určitou časťou záverečnej práce. My sme si pre vás prichystali riešenie tých najčastejších.

Úvod

Úvod vašej záverečnej práce by mal obsahovať napríklad dôvody, pre ktoré ste sa rozhodli spracovať túto konkrétnu tému, no hlavne by mal pojednávať o akomsi uvedení čitateľa do problematiky, ktorú riešite vo vašej práci.

Obsah

Ako dokonale vytvoriť obsah, aby dobre vyzeral a aby sa zhodoval s tým, čo je v práci? Vo Worde sa to dá jedným klikom cez funkciu vytvoriť obsah. Musíte však mať sformátovaný text pomocou podnadpisov H1, H2 atď…

Zoznam použitej literatúry

Zoznam použitej literatúry odporúčame vyriešiť jedným z dvoch spôsobov. Prvým je, že ju zoradíte podľa abecedy. Druhým spôsobom je, že diela pôjdu po rade tak, ako ste ich použili v práci. Nezabudnite ich však očíslovať.

Abstrakt

Abstrakt, a to najmä ten v cudzom jazyku, robí študentom veľmi veľké problémy. V abstrakte by ste mali v krátkosti opísať, o čom presne pojednáva práca a aké výsledky v nich čitateľ nájde. Abstrakt je často to jediné, čo si prípadný vedec prečíta.

Poďakovanie

Pri tomto bode musíme podotknúť, že pri študentoch nie je problém v tom, že by ho nevedeli napísať. Napísať ho vedia, no väčšina z nich ho napíše priam príšerne zle. Ako je to možné? Ďakujú celej rodine, nadpozemským bytostiam, ale aj fľaške borovičky. Pritom by postačilo poďakovať rodičom, vedúcemu vašej práce a celej katedre.

Komentáre