Čaje a iné horúce nápoje patria už od nepamäti k ľudským sociálnym stretnutiam. Staroveké kmene pili čaje ako elixíry zdravia, Angličania ho dodnes pijú poobede s mliekom. To, čo však nájdeme v potravinách, čaj nie je. Pozrite sa s nami na 5 zaujímavých (a hlavne sypaných) čajov, ktoré by ste mali určite odskúšať.

Pu-erh

Pu-erh má jemne rybaciu arómu a vzdialene pripomína zelený čaj. Ide o čaj veľmi bohatý na vitamíny. Pestuje sa prevažne v Ázii a najlepšiu formu, akú môžete získať je lisovaná kocka veľkých lístkov. Takéto kocky majú dlhú trvanlivosť. Pu-erh si buď zamilujete alebo ho znenávidíte.

Maté

Yerba Maté je juhoamerický nápoj, ktorý sa najviac pije v Argentíne. Názov kríku, z ktorého sa zberajú lístočky, je paradoxne Cezmína paraguajská. Nápoj má v krajine stáročnú tradíciu a každý jeden Argentínčan pri sebe nosí koženú kapsu s kalabasou, bombillou a termoskou.

 

Maté sa pije aj v desiatich rôznych nálevoch. Ide o spoločenský nápoj, takže všetci ho pijú z jednej kalabasy cez bombillu, čo je vlastne slamka so sitkom. Má niekoľkonásobne silnejšie povzbudzujúce účinky ako káva a príjemnú dymovú chuť pripomínajúcu cigarety. Yerba Maté odporúčame pre všetkých, ktorí potrebujú nakopnúť a hľadajú do života novú závislosť.

Lapacho

Lapacho je starý indiánsky čaj, ktorý je ideálny ako prevencia proti rôznych chorobám, nachladnutiu a oslabenej imunite. Jeho príprava prebieha tak, že sa 15 minút varí na sporáku na ohni a ďalších 15 minú sa lúhuje v zohriatej vode. Má osobitú chuť, no väčšine ľuďom chutí.

Matcha

Matcha je japonský (a čínsky), ultra panenský zelený čaj. Má desaťkrát viac antioxidantov ako napríklad zelený čaj a je oveľa zaujímavejší. Avšak, jeho cena je hlavne v prípade japonských odrôd vysoká.

Ženšen

Ženšen je skvelý pomocník pri potrebe sústrediť sa a hľadaní duševnej vyrovnanosti. Svojimi účinkami jemne pripomína Ginko, no jeho nezameniteľná chuť si získa každého. Vzdialene vám pripomenie aj obľúbené energetické drinky, no nie je taký škodlivý a plný umelín.

Komentáre