Písali ste do školy prácu a potrebujete ju odprezentovať? Niekomu sa to môže zdať jednoduché, veď len stiahnem nejaký template, okopírujem časti z práce a mám hotovo. Avšak správna prezentácia má niekoľko zásad, ktoré by ste mali dodržať. Spravíte dojem nielen na pedagóga, ale aj vaše publikum vás bude počúvať.

Správny program

Dnes existuje naozaj množstvo programov, cez ktoré sa dajú vytvoriť pekné prezentácie. Veľmi obľúbený je aj program Prezi, kde môžete vpisovať texty prezentácie do obrázku, ktoré sa krásne hýbu a sú originálne. Avšak pri prezentácií v škole odporúčame držať sa trochu pri zemi a použiť tradičný a osvedčený program od Microsoftu. Pri prezentácií seminárnej práce naozaj nepotrebujete zdobiť slidy nejakými efektmi a očariť menej znalých spolužiakov štýlom ,,ono sa to hýbe”.

Výber šablóny

Dnes sa už nemusíte hrať s farbami a tvarmi a všetko to spolu kombinovať. Vďaka šablónam môže aj menej zdatný človek vytvoriť pôsobivú a efektívnu prezentáciu aj na obhajobu všetkých typov záverečných prác.. Na webe máte na výber z tisícov šablón. Okrem toho, že vám to ušetrí prácu a čas, môžete sa sústrediť len na to naozaj podstatné – texty.

Výber textov do prezentácie

Pri prezentáciach neurobte tú chybu, čo robí väčšina ľudí. Do slidov len skopírujú časti práce a považujú to za vybavené. Takto sa to veru nerobí. Prezentácia by mala byť stručná a prehľadná zároveň. Ušetrený čas na dizajne prezentácie venujte textom vašej bakalárskej práce. Spravte si osnovu, čo budete hovoriť a do prezentácie dajte len základné body, citácie, krátke úrovky, ktoré vám pomôžu pri vysvetľovaní.

Váš prejav

Môžete spraviť tú najkrajšiu prezentáciu, ale keď ju zle odprezentujete, všetko čaro bude preč. Skúste si napísať, čo budete k jednotlivých slidom rozprávať a aspoň raz si to celé doma nahlas povedzte. Naostro budete pociťovať oveľa menšiu trému.

Komentáre