Externé štúdium nie je jednoduchá záležitosť. Popri práci musíte zvládať aj domácnosť, rodinu a školu. Ak máte malé deti alebo netradične náročnú prácu, môže sa zdať písanie diplomovky ako nemožné. Prinášame vám zopár tipov, ako to zvládnuť a preboxovať sa k získaniu titulu. Napísanie diplomovej práce nemusí byť strašiakom ni pre externistov.

Delegujte

Keď píšete diplomovku, nečakajte, že váš rodinný život a domácnosť bude tip-top. Keďže aj za normálnych okolností ste znevýhodnený voči denným študentom obmedzeným časom, potrebujete si ho niekde ukrojiť. Do práce chodiť musíte, preto budete musieť obetovať niečo zo svojho voľného času a presunúť svoje povinnosti v domácnosti na niekoho iného. Zapojte manžela, manželku, babičky, ak máte väčšie deti, aj tie. Nemusíte mať doma perfektne vyupratované, stačí, ak budú umyté riady, niečo navarené a sem tam niekto vynesie kôš a povysáva.

Vyberte si blízku tému

Výber správnej témy vám môže ušetriť veľa času. Keď budete písať o téme, ktorá vás baví alebo k nej máte blízko, pôjde vám písanie oveľa ľahšie. Preto sa skúste zamyslieť nad témou, skontrolovať si, či je k nej dostatok zdrojov. Môže sa to týkať vašej záľuby alebo práce, stačí, že to aspoň okrajovo súvisí so študovaným odborom. Vždy, keď robíte niečo, čomu rozumiete alebo vás to baví, ide to akosi ľahšie a rýchlejšie.

Odpočívajte

Že máte odpočívať, keď máte toho veľa práci, deti na krku, nefungujúcu domácnosť a do toho písanie diplomovky? Spomaľte aspoň na chvíľu. Venujte sa aspoň jeden deň do týždňa oddychu, keď nič nebudete riešiť a budete len a len oddychovať. Vyberte sa s rodinkou na výlet, zašportujte si, niečo si prečítajte alebo si pozrite nový film na Netflixe. Keď dovolíte vašej mysli odpočívať, skvele si oddýchne a bude sa vám lepšie písať.

Komentáre