Na Slovensku už hádam nikoho neprekvapí, že za niektoré veci si poriadne priplatíme. S cenou hore idú energie, potraviny. Tento rok ide hore aj vymeriavací základ pre živnostníkov, čím sa im zvýšia aj odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Okrem toho sa nám zvýšia ceny za energie. Čo to v praxi bude znamenať? O koľko viac zaplatíme?

 

Odvody do poisťovní v roku 2018 a 2019

Viac ako 70% podnikateľov platí odvody z minimálneho vymeriavacieho základu. Minimálny vymeriavací základ predstavuje najnižšiu možnú sumu, z ktorej sa živnostníkovi počítajú odvody.

 

V roku 2018 bol minimálny vymeriavací základ v sume 456 eur. To znamená, že do zdravotnej poisťovne sme odviedli 63,84 eura a do sociálnej poisťovne to bolo 151,16 eura.

 

Po novom, v roku 2019, sa zvyšuje vymeriavací základ na sumu 477 eur. Čiže najnižšie odvody do zdravotnej poisťovne porastú na 66,78 eura a do sociálnej poisťovne v sume 158,11 eura.

Zvyšuje sa aj cena za energie

Aby toho nebolo málo, medziročne sa zvyšuje aj cena za elektrinu a plyn. Koncová cena elektriny sa zvýši o 5,66% a cena plynu o 5,67%. Je to výsledkom medziročného nárastu cien týchto komodít. Pre jasnejšiu predstavu, priemerná domácnosťou s tarifou elektriny DD1, čo znamená domácnosť so spotrebou do 1000kWh, zaplatí mesačne zhruba o 0,70 eura viac. Za plyn si priplatíme okolo 0,90 eura mesačne viac.

PERLA NA ZÁVER: s cenou hore pôjdu aj potraviny

Obchodné reťazce totiž od Nového roka budú platiť, 2,52 percenta zo svojho čistého obratu. Odhaduje sa, že ročne by mala domácnosť zaplatiť o 84 eur viac za potraviny, práve vďaka novému odvodu.Odborníci napríklad upozorňujú, že ak kvôli novému odvodu zdražejú potraviny, ľudia žijúci pri hraniciach krajiny budú vo väčšom nakupovať v Maďarsku, Poľsku, Českej republike a Rakúsku.

 

Komentáre