Daňová optimalizácia je na Slovensku skutočne citlivý pojem, ktorý mnohých podnikateľov odrádza. Prečo je to tak a aké má daňová optimalizácia miesto v živote a správnom fungovaní malých aj veľkých slovenských firiem?

Nemýľte si ju s daňovým podvodom

Daňová optimalizácia nesúvisí s nejakými falošnými vratkami, so sťahovaním firmy do daňových rajov, ale ani s krátením dane. Všetky nástroje, ktoré sa využívajú pri legitímnej daňovej optimalizácii, majú za úlohu pomôcť podnikateľom, aby im aj z toho mála, čo zarobia, nezobrali väčšinu poisťovne a štát.

Zníženie nákladov

Z toho, čo podnikateľ na Slovensku zarobí, ide minimálne 50 % poisťovniam a štátu. A to len za predpokladu, že nemá žiadne náklady (ekonómovia alebo ľudia, ktorí sa živia prácou s počítačom). Tí, ktorí musia reálne kupovať materiál, platiť zamestnancov, prenájom priestorov, opravy rôznych prístrojov a ďalšie veci, sú radi, ak na konci mesiaca skončia aspoň na nule.  

Viete, na čo máte vôbec nárok?

Každý priemerný účtovník by vám mal vedieť vypracovať daňové priznanie tak, aby úplne minimalizoval vaše odvody štátu. Samozrejme, všetko v rámci legislatívnych možností. Živnostníci, ktorí si svoje daňové priznanie robia sami, často ani nevedia, aké odpočítateľné položky môžu do daňového priznania zahrnúť.

Nie je to len o daňovom priznaní

Oplatia sa vám viac paušálne náklady, alebo si ich budete písať sami? Ako inak môžete ušetriť alebo vykázať menší obrat, aby sa vám daň vyhla alebo vás úplne nezruinovala? Na tieto, ale aj ďalšie otázky vám dá odpoveď skúsený účtovník alebo firma, ktorá sa priamo zaoberá daňovou optimalizáciou. Ak máte o takéto služby záujem, nemusíte sa báť žiadnych problémov so zákonom alebo vysokých cien za takéto služby. Cieľom je pomôcť podnikateľom, aby sa im na Slovensku oplatilo podnikať.

Komentáre