Rozhodli ste sa oplotiť stavebný pozemok, záhradu alebo humno, no nechcete do toho naliať zbytočne veľa peňazí? Pozrite sa na naše tipy, ktoré vám pomôžu ušetriť pár stoviek eur aj pri malej záhrade. Na druhej strane získate pevný a spoľahlivý plot.

Vyberte vhodné stojky

Ak máte v zemi pôvodné stojky, tento bod môžete rovno preskočiť. Ako stojky nemusíte použiť len hrubé betónové hrady alebo oceľové tyče. Provizórne vám poslúžia napríklad aj roxorové tyče, ktoré zoženiete pokojne aj zadarmo. Nezabudnite ich však zapustiť aspoň 60 centimetrov do zeme aby poriadne držali.

Betónujte jednoducho

V dnešnej dobe poznáme rôzne suché zmesy betónu, s ktorými je betónovanie úplnou hračkou. Betón by mal na udržanie pletiva byť aspoň 30 cm široký a ideálne 60 hlboký (popri celej dĺžke zapustenej stojky). Nezabudnite mu dať dostatok času na vytvrdnutie.

Nerobte chyby pri vymeriavaní

Buďte si istí, že cesta, ktorou vediete pletivo, je správne vymeraná. Ak to nemáte poriadne vykolíkované, zavolajte si radšej na pomoc geodéta. Kvôli zle postaveným plotom vznikajú obrovské susedské spory, ktoré často končia strhnutím samotného oplotenia.

Pletivo zoženiete aj lacnejšie

Ak by ste chceli pletivo s výškou 1,80 m, dokážete ho zohnať v 50-metrovom balíku za 40 eur, ale aj za 120 eur. Veľmi veľa záleží na hrúbke drôtu a povrchovej úprave, ktorá býva najčastejšie pozinkovaná alebo alebo poplastovaná zeleným postrekom.

Nepoužívajte provokatívne materiály

Ak použijete pekné antikorové stojky a nové pozinkované pletivo, môžete si byť istí, že niekomu to udrie do oka. Ak je vaša záhrada niekde na konci mesta, veľmi rýchlo sa vám môže stať, že prídete aj o nové kolíky, aj o pletivo. Preto nesiahajte po tých najdrahších alternatívach, ale radšej použite lacnejšie materiály, ktoré nelákajú zlé živly.

Komentáre