Veľké percento chatárov a chalupárov svoje “letné sídlo” v zime takmer vôbec nenavštevuje. Pred jeho uložením na zimný spánok je však nutné vykonať niekoľko aktivít, ktoré zabezpečia jeho životnosť aj do ďalšej jari. 

Zlikvidujte chemický záchod 

Ak máte na vašej záhradnej chatke chemický záchod, mali by ste jeho obsah vyliať a nezabudnúť aj na obsah v nádržke. Vďaka tomu ho silné mrazy neroztrhnú a môžete ho používať aj ďalšiu sezónu. 

Odpojte všetky siete 

Vypnite hlavný istič vonku na chate alebo na najbližšom stĺpe, na ktorý ste pripojení a nemusíte sa báť ani žiadneho skratu, kvôli ktorému by mohla vaša drevená chatka zhorieť. 

Vypustite vodu z hadíc/potrubia 

Aby vám neroztrhlo hadicu zo studne alebo vodovodné trubky, radšej ich všetky vypustite a vodu odstavte. Ušetríte tak nemalý obnos peňazí, ktorý by ste inak museli investovať do ich výmeny. 

Utesnite medzery a otvory 

Ak je vaša chata, altánok alebo zimná záhrada z drevených dosiek, ide o materiál, ktorý stále pracuje a hýbe sa. Ak ste niekde spozorovali medzery, nezabudnite ich utesniť, aby ste predišli prieniku hlodavcov a hmyzu. 

Ošetrite drevo na zimu 

Každý jeden tatranský profil by ste mali na zimu poriadne namoriť, nalakovať alebo naolejovať, aby vydržal extrému vlhkosť, keď naň napadne sneh, ale aj mrazy a iné nepriaznivé vplyvy prírody. 

Komentáre