Chystáte sa na vašu prvú veľkú motodovolenku? Existuje zopár vecí, ktoré by ste predtým mali vedieť. Dovolenka na motorke môže so sebou priniesť množstvo rôznych nástrah, s ktorými nepočítate. Pozrite sa na naše tipy od skúsených motorkárov.

Dopraviť motorku alebo ísť na nej

Chcete si dať okruh po Taliansku alebo Španielsku? Máte dve možnosti. Buď pôjdete na motorke už zo Slovenska a prejdete si to ako jednu veľkú dovolenku, alebo si necháte motorku previezť letecky, vy sa dopravíte rovnako lietadlom a povozíte sa až priamo na mieste. Obe možnosti sú skvelé, no pri druhej je na zváženie istý fakt. Tu sa však dostávame k bodu dva.

Vlastná vs. požičaná motorka

Ísť na vlastnej milovanej mašine môže byť zábava. Ak však chcete jazdiť až v cieľovej destinácií, môže byť zbytočné ťahať vlastnú motorku. Radšej si nejakú požičajte, v prímorských krajinách nájdete požičovne skútrov a motoriek na každom rohu a za skvelé ceny môžete jazdiť aj celé dva týždne.

Aké zákony treba poznať

Nie každá krajina má rovnaké maximálne dovolené rýchlosti ako Slovensko. Určite sa vám zíde vedieť, či v cieľovej krajine (hlavne pri tých exotických) nepotrebujete aj medzinárodný vodičský preukaz. Dávajte si poor aj na iné delikty, ktoré môžete na vašej ceste vyviesť a mať z nich problémy.

Čo v prípade poruchy

Porucha alebo defekt je nepríjemná pre každého motorkára. Noste preto pri sebe čo najviac vybavenia, náhradných dielov, a ak máte veľkého turistu s kuframi, možno do nich naložíte aj náhradný motor. Veríme však, že takéto opravy nebudete musieť absolvovať sami.

Tip na záver

Užívajte si jazdu, no dávajte si pozor na miestnych. Nie všetci sú zvyknutí na jazdu, ktorú my považujeme ako normálnu, a nie všetci vám môžu dať prednosť s rovnakou ochotou, ako ľudia na Slovensku.  

Komentáre

ZDIEĽAŤ
Ďalší článokAko najlacnejšie oplotiť záhradu?