Na niektorých miestach ešte netreba, niekde už je neskoro. Pochváľte sa vy – máte už svoje auto prezuté? V novembri by ste už nad tým mali rozmýšľať. Kde prezuť a za koľko? Aké pokuty vám za to hrozia? Je to vôbec dôležité? Dozviete sa v našom článku.

 

Prečo prezúvať pneumatiky?

V našich končinách sa pravidelne striedajú ročné obdobia. Tým pádom dochádza k poklesu teplôt. Ide o to, že letné pneumatiky strácajú pri teplote pod 7 stupňov svoje jazdné vlastnosti. Zimné pneumatiky sú vyrobené zo špeciálnej zmesy gumy, ktorá zostáva mäkká aj pri nižších teplotách.

Koľko vás to vyjde a aké sú čakacie doby? Alebo oplatí sa vám to spraviť doma

Cena za prezutie zimných pneumatík sa líši v závislosti od kraja, kde si dáte auto prezuť. Kým v bratislavskom kraji zaplatíte od 15 do 20 eur, v nitrianskom kraji vás to môže vyjsť oveľa drahšie – od 15 do 35 eur.

 

V ďašich krajoch je situácia veľmi podobná. V trenčianskom kraji stojí prezutie zimných pneumatík od 15 do 35 a v trnavskom kraji od 20 do 35 eur.

 

Ako vidíte, ceny sa líšia v závislosti od kraja, ale aj od servisu. Vo všeobecnosti sú rozdiely v cene od 3 od 7 eur za koleso. V niektorých pneuservisoch poskytujú aj zľavy.

 

Čakacie doby sa líšia. Buďte pripravený na to, že v niektorých pneuservisoch sa budete musieť objednať, v niektorých servisoch neobjednávajú – jednoducho ráno prídete a čakáte v rade.

Hrozí vám za neprezutie pokuta?

Na Slovensku platí, že musíte mať zimné pneumatiky v čase od 15. novembra do 31. marca, ak sa na ceste nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu či námrazy. V mnohých krajinách je prezutie povinné, preto si skontrolujte pred cestou do zahraničia zákony.

 

Policajti vám môžu dať pokutu do 50 eur. Okrem toho vám môže zobrať aj technický preukaz a aj značky, pretože auto nie je spôsobilé do premávky.

Komentáre