Domáci majstri, záhradkári, ale aj obyvatelia rodinných domov vedia, že na záhrade je stále čo robiť. Okrem kosenia, upravovania stromov a kríkov, zberu ovocia a prác v garáži si čas od času chceme niečo postaviť alebo opraviť. Pri stavbe terasy, altánku, ale i záhradného domčeka či okrasného plotu vám nesmú chýbať tieto veci.

Kvalitná pílka

Viete si predstaviť, že by ste mali dosky rezať s hrdzavou a tupou pílou po dedkovi? Za pár eur kúpite v každom lepšom obchode s náradím parádnu pílku. Rôzne veľkosti, rúčky, vymeniteľné čepele, ale aj iné moderné vychytávky robia z ručného pílenia dreva miesto starosti skutočnú radosť.

Moridlá a laky

Záhradný domček aj peknú drevenú terasu treba pravidelne natierať, aby drevo ostalo dlho pekné a zdravé. Lak, farba, ani moridlo sa vám nikdy nepokazí a môžete mať malú konzervu v pivnici aj niekoľko rokov. Len ju nezabudnite vždy poriadne zavrieť a utesniť, aby jej obsah nevyschol.

Spojovací materiál

Kladivo a klince by mal mať doma asi každý, no v tomto prípade máme na mysli skôr oceľové L-ká a rôzne iné kovové profily, vďaka ktorým k sebe dokážete privŕtať napríklad veľké hranoly, ktoré tvoria nosnú konštrukciu každej drevenej stavby. Ak sa rozhodnete na okrasný plot dať aj roztomilú bránku, určite sa vám hodia malé pánty

Hoblíky

Hoblíky, dláta, a všetky ostatné nástroje potrebné k okrasnému spracovaniu dreva vám dovolia z obyčajnej dosky vytvoriť hladkú umelecké dielo. Zaoblené konce dodajú doskám úplne iný vzhľad, šikovní majstri s dlátom zase dokážu do dreva vyryť rôzne ornamenty.

Elektrická uťahovačka

Samorezy nechcete do dreva vŕtať ručne, prešlo by vás to po troch minútach. Uťahovačka je naozaj dokonalý pomocník. Alternatívou je aj nastreľovačka klincov. Voľbu elektrického (alebo benzínového) pomocníka odporúčame aj pri už spomínanej pílke.

Bonus: Vypaľovačka

Chcete drevo skutočne ozdobiť? Alebo sa naň naveky podpísať? Kúpte si v obchode pre umelcov malú vypaľovačku, vďaka ktorej dokážete do dreva vypálite naozaj čokoľvek.

Komentáre