Chystáte sa tento rok na dovolenku a pocestujete autom? Výborný nápad, ak máte malé deti a necestujete príliš ďaleko. Cestovanie autom je veľmi pohodlný spôsob dopravy, keďže môžete zastaviť, kedy potrebujete, veľkosť batožín je limitovaná len veľkosťou vášho auta, a hlavne – vďaka autu môžete pohodlne navštíviť aj okolie vašej cieľovej destinácie. Pred cestou by ste však mali myslieť na to, že auto treba na dlhú trasu zodpovedne pripraviť.

 

Zvládne to auto?

V úplne prvom rade by ste sa mali kriticky zamyslieť nad tým, či vaše auto zvládne cestu. Ako majiteľ by ste mali mať úplny prehľad o vašom aute a hlavne si uvedomiť, či je technicky spôsobilé absolvovať takú dlhú cestu.

Čistenie klímy

Klímu je ideálne čistiť aspoň dvakrát za rok. Jej používaním sa do nej dostávajú nečistoty, ktoré po čase spôsobia typický zápach. Nejde len o zápach, môžete prísť aj k zápalu hrdla alebo dutín. Preto nepodceňujte čistenie klímy a to zvlášť pred dovolenkou. Mali by ste spozornieť hlavne vtedy, keď postupne prestáva chladiť, začnete cítiť puch a samozrejme, keď vôbec nefunguje.

Kontrola motora

Kontrole motora venujte naozaj dôkladnú pozornosť. Pred dlhou cestou na dovolenkou zvážte návštevu autorizovaného servisu, ktorý dôkladne skontroluje vaše auto a upozorní vás na potenciálne problémy, ktoré by s autom mohli počas cesty nastať. Pred návštevou servisu si všimnite, či vám nesvietia nejaké kontrolky, ktoré už upozorňujú na vzniknuté poruchy. Informujte o tom v servise a dajte všetky závady pred cestou odstrániť. Na dlhej trase nemôžete nič riskovať.

Kontrola bŕzd

Brzdy sú naozaj dôležité, to vám nemusíme ani hovoriť. Preto si dajte skontrolovať, či sú v poriadku. Zbystrite pozornosť, ak máte pocit, že auto horšie brzdí, počujete škrípanie alebo cítite vibrácie pri stláčaní brzdiaceho pedálu.

Komentáre