Prvé jarné lúče a pomalé zvyšovanie teplôt nám dáva jasne najavo, že jar sa nezadržateľne blíži. S ňou sa, samozrejme, blíži aj sezóna silných dvojkolesových strojov. Máš svoju motorku nachystanú na sezónu? Ak nie, nezabudni na tieto veci.

Skontroluj batériu

Mať v poriadku batériu môže znamenať rozdiel medzi tým, či budeš motorku viac tlačiť, alebo či sa na nej budeš voziť. Ak si batériu pred zimou dobre nenabil a neuschoval niekde v byte, je ten správny čas ju vytiahnuť a dopriať jej trochu šťavy.

Vymeň olej a filter

Opäť ide o úkon, ktorý si mal vybaviť ešte na jeseň. Ak nechceš zadrieť motor, pekne si na pol hodinku ľahni pod motorku a vymeň celý olej a rovno aj olejový filter. S čistým olejom bude jazda príjemnejšia a budeš mať väčší pocit istoty.

Pozri sa na pneumatiky

Pneumatiky majú v priemere životnosť tak 10 000 kilometrov. Každý motorkár vie, že takýto počet kilometrov sa dá najazdiť aj za mesiac. Ak po dezéne už neostal ani tieň a guma je riadne zodratá, pouvažuj radšej nad novou. Oceníš to najmä v zákrutách.

Brzdí to?

Nezabudni skontrolovať aj brzdové platničky, prasiatka, hadica a brzdovú kvapalinu. Ak máš pár eur navyše, zainvestuj do pancierových hadíc. Len sa po ich výmene a naplnení nezľakni toho, že tvoja motorka začne brzdiť tak 10-krát lepšie.

Reťaz môže byť nebezpečná

Reťaz by si mal pravidelne mazať a čistiť. Roztrhnutie reťaze za jazdy je asi tá najhoršia vec, čo sa môže na motorke stať. Ak je reťaz príliš voľná a nejde už viac došponovať, mal by si ju okamžite vymeniť. Reťaz má životnosť okolo 30 000 km.

Komentáre