Väčšina šoférov si kontroluje svojho tátoša pred zimou s tým, že v zime dostávajú autá viac zabrať a potrebujú väčšiu starostlivosť. V skutočnosti ju však potrebujú aj v lete a málokto na to myslí. Na čo všetko treba myslieť pri pozimnej údržbe automobilu?

Pneumatiky

Keď prezúvate na auto letné pneumatiky, presvedčte sa, či sú v dobrom stave. Ak nie, treba ich určite vymeniť. Minimálna zákonom stanovená hĺbka dezénu je primalá a jazdiť na takých kolesách môže byť naozaj nebezpečné.

Klimatizácia

Smrdí? Nechladí? Dajte si ju skontrolovať. Nie je nič horšie, ako keď vám po ceste do Chorvátska prestane fungovať klíma. Táto vychytávka je neodmysliteľnou súčasťou moderných áut, no treba ju čistiť a starať sa o ňu.

Voda do ostrekovačov

Vždy si buďte istí, že máte v ostrekovačoch dostatočné množstvo letného prípravku. Častý prach na cestách dokáže vaše auto krásne zašpiniť a ak by ste si nemohli pomocou páčky umyť sklo, jazda sa môže zmeniť na dosť nepríjemnú.

Olej a filter

Olej a filter treba meniť minimálne raz za rok. Je jedno, aké intervaly predpisuje výrobca vášho auta. Jeden rok je naozaj tou magickou hranicou, pri ktorej treba túto súčiastku a prevádzkové kvapaliny vymeniť. Ak výrobca uvádza pol roka, meňte ho vždy po pol roku.

Nechajte to na servis

Dobrý autoservis sa o vaše auto postará vždy lepšie, než by ste to zvládli doma sami. Preto je naozaj dôležité, aby ste takéto servisy navštevovali. V najlepšom prípade je, ak máte nové auto a chodíte s nim do servisu priamo v predajni, kde ste ho kúpili.

Komentáre